Menü Kapat

Tarih dersi nasıl çalışılmalı !

Tarih Özel Ders : Temelde ele alınması gereken yaklaşımı burada da paylaşarak başlamak istiyorum. Konular tam anlamıyla kavranmadan soru çözmeye geçmek çok anlamsızdır. Öncelikle elimizde bulunan kaynaklardan konular iyice bir kavranmalı ve tarihin mantığı olan sıralama anlaşılmalıdır. Bu süreç bilgilerin birbirine karışmasını engelleyecektir. Bununda en önemli yolu mutlaka yazarak çalışmayı uygulamalısınız. Gerekirse haritalardan veya resimlerden yararlanmayı ihmal etmemelisiniz. Görsel malzemeyi kullanmak imkanlar dahilinde değerlendirilmelidir.

Tarih temel kavramlarına karşı bir bilgi doygunluğunun olması gerekir.

Kavramlar okumalar veya soru çözümleri esnasında bilinmeden geçilmemeli ve kesinlikle bir kendi tarih sözlüğümüzü oluşturmalıyız. Tarihi kavramlar sözlüğü belki bu kavramların öncelikle yakalanmasıyla ciddi bir yol alınmış olunur. Nedir bunlar; derebeylik, feodalite, reform, Rönesans, sömürgecilik, merkezi otorite, halkçılık… bunu çoğaltabilirsiniz. Bu sizin tarih sözlüğünüz olur. Bu sözlük ne kadar zengin olursa o kadar sonuçları iyi olur veya tarih daha iyi kavranmış olur.

Tarih ezberlemek içinde hafıza tekniklerinden faydalanabilirsiniz. Bunun en iyi yolu yazarak ve yazdıklarınızı günlük hayatta görebileceğiniz yerlere asarak yapabilirsiniz.

Kronoloji bilmek çok önemlidir !

Kronoloji bilimi, tarihi olayların hangi zamanda gerçekleştiğini tespit eder ve olayların gerçekleşme zamanlarına göre belli bir disiplin ile sıralanmasını sağlayarak tarih bilimine yardımcı olur. Tarih sıralaması ve olaylarla bağlantılar kurarsanız öğrenme çok daha verimli ve keyifli hale dönüşecektir.

Kronoloji, Tarih boyunca yaşanan tüm olayların tarihsel olarak sıralanması anlamına gelen bilim dalıdır. En yakın olduğu bilim dalı tarih bilimidir. Yaşanan her olayın, yaşandığı zamana ait şartlarını göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi, varılan sonuçların gerçeğe uygun olmasını sağlar. Kronoloji, bu aşamada büyük bir öneme sahiptir. Yapılan tüm araştırmaların raporlanması esnasından geçmişten günümüze belli bir sıralama ile hazırlanır.

Kronoloji, ülke tarihlerinin, şehirlerin veya özel bir konunun tarih sırasına göre anlatılma yöntemidir. Bu yöntem sayesinde yaşanan olaylar, oluş sırasına göre hazırlanır. Amacı yaşanan olaylarının sürecini daha rahat kavranmasını sağlamak ve anlaşılır kılmaktır. Kronoloji yöntemi ile hazırlanan bir rapor, okuyan bireylerin kavram kargaşası yaşamamasını sağlar.

Tarih dersi tüm dersler için söyleyebileceğimiz gibi sevildikçe dahi iyi öğrenilecek bir derstir. Dersin geçmiş kavrama geleceği anlama prensibinden hareketle daha önemseneceğini düşünüyorum.

Gerektiğinde takviye, özel ders almaktan korkmayın. Unutmayın ! Fiziklopedi alanında en donanımlı Tarih Öğretmenleri ile Tarih Özel Ders için her zaman yanınızda.

Call Now ButtonHemen Teklif Alın