Menü Kapat

Fizik dersi nasıl çalışılmalı

Fizik Özel Ders : Fizik dersi nasıl çalışılmalı diyorsanız iki önemli kurala dikkat; Birincisi ezberci değil yorumcu yaklaşmaktır. Formülleri ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışmalısınız. Mutlaka kısa notlar alın ve farklı kaynaklardan sorular çözerek konuyu pekiştirin. İkincisi ise öğrendiğiniz her bir başlığın günlük hayattaki rolünü araştırın, sorun ve mutlaka öğrenin.Bu dersi daha keyifli hale getirecektir.

Unutmayın ! Neden ? sorusunu sorduğunuz anda bilimsel süreci siz başlatmış olursunuz. bu soruyu sormaktan çekinmeyin ve bütün detayları öğrenme çabasında olun.

Fen grubu derslerinden olan fizik dersi sayısal yetenekleri kullanmanın yanı sıra, yorum gücü de gerektirmektedir. Hareket, Dinamik, Basit makineler, vektör, kuvvet, sıcaklık, genleşme, elektrik akımları, optik vs. gibi kavramları içeren fizik dersinde birçok dersten faydalanılmaktadır. Öğrencilerin branş dersleri arasında en zoru olarak gördüğü fizik dersi aslında ön yargı nedeniyle başarısızlığa ulaşılan bir derstir. Bu başarısızlığın nedeni kimi zamanlarda öğretmenden kaynaklanırken, kimi zamanlardaysa çevrede yayılan yanlış bilgidir. Peki fizik dersine nasıl çalışılmalı? Fizik dersinde başarılı olmak isteyenler için hazırladığımız önerileri dikkate alarak fizikte daha başarılı bir yol izleyebilirsiniz.

Fizik Dersini Önemseyin ! Aksi halde o kendini acı bir şekilde hatırlatacaktır.

AYT’de en büyük puansal katkının Fizik dersinden geleceğini unutmayın.

Fizik dersi özellikle mühendislik ve tıp gibi sayısal alanlarda eğitim düşünen öğrencilerin son derece dikkate alması gereken bir derstir. Akademik hayatta sayısal bölümler düşünen öğrencilerin fizik dersine çalışması zorunludur. Bu nedenle ileride bilim adamı olmak ya da akademik alanda ilerlemek istiyorsanız mutlaka fizik dersini önemsemelisiniz.

Fizikte Başarı Okuduğunu anlama, Analitik düşünce ve 3 boyutlu yorum kabiliyetinden geçer

Fizik konularına dikkatli bir şekilde bakıldığında öncelikle sorunun size anlatmak istediğini doğru anlamak sonra Matematiksel işlem kabiliyetinizle birleştirmek gerekir ve en önemlisi 3 boyutlu düşünebilmek hayal edebilmek öngörebilmek gibi özelliklere de sahip olmanız gerekir. Fiziklopedi ekibi size fiziği en kolay ve anlaşılır hale getirebilecek en iyi kadroya sahip bu konuda hiç şüpheniz olmasın.

Fizik Dersi Çalışmanın Püf  Noktaları :

  • Fizik dersi nasıl çalışılmalı diyorsanız ilk kural ezberci değil yorumcu yaklaşmaktır. Formülleri ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışmalısınız.
  • Öğrendiğiniz her bir başlığın günlük hayat içerisindeki rolünü araştırmalı, sormalı ve öğrenmelisiniz. Bu dersi daha keyifli hale getirecektir.
  • Tek bir kaynağa bağlı kalmadan çok fazla soru çözün. Mutlaka kısa notlar alın ve farklı kaynaklardan sorular çözerek konuyu pekiştirin. Yazarak çalışmak kuralınız olsun. Özet çıkarın, hatta özetin de özetini çıkararak kısa kapsüller oluşturmayı alışkanlık edinin.
  • Fizik dersi tıpkı geometri gibidir. Yorum ve görme kabiliyetinizi geliştirerek bu dersten daha başarılı olabilirsiniz. Konular arasında bağdaştırma özelliğinizi geliştirmenizi de tavsiye ederiz.
  • Birimlerin nereden geldiğini iyice kavrayın. Sözel kısımlardaki tanımları anlamaya çalışın. Takıldığınız noktaları post-itlere not alarak konu sonunda tekrardan o kısımlara dönüş yapıp kavramaya çalışın.
  • Fiziğe öncelikli olarak konu çalışma ile başlayın. Konuları kavradıktan sonra soru çözme kısmı ve son olarak ise denemelerle konuyu iyice pekiştirme aşamasına geçin.
  • Soru çözerken öncelikli hedefiniz sorunun kökünü anlamak olsun. Soruyu anladıktan sonra verilen değerleri yazın ya da şekil çizmeniz gerekiyorsa anlayacağınız şekilde çizin. Fizik sorularının çözümünde en büyük düşman dört işlemdir. Bu nedenle soruyu çözerken dört işlem hatası yapmamaya özen gösterin.

Fizik nasıl çalışılır diyenler için sunduğumuz öneriler şimdilik bu kadar. Şunu önemle belirtmeliyiz ki; ”Ders en iyi derste öğrenilir”. Bu nedenle mutlaka fiziği derste dinleyin ve notlar alın. Ders notlarınızın sınav sürecinde en büyük desteğiniz olacağını da unutmayın. Son olarak ise fizikte ezberin hata oranınızı artıracağını belirtmekte fayda var.

Gerektiğinde takviye, özel ders almaktan korkmayın. Unutmayın ! Fiziklopedi alanında en donanımlı Fizik Öğretmenleri ile Ankara’da Fizik özel ders için her zaman yanınızda.

Call Now ButtonHemen Teklif Alın