Menü Kapat

Fen ve Teknoloji dersine nasıl çalışılmalı !

Fen Bilgisi Özel Ders : Öncelikle Fen Bilimleri (eski adıyla Fen ve Teknoloji) dersinin hayatın ta kendisi olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yani her saniye nefes alıyor olmamız oksijenli solunum iken, çayın altındaki suyun ne zaman kaynayacağı kaynama noktası, 60 km/sa hızla evimizden okulumuza ne kadar sürede gideceğimiz ise hareket konusunun içerisinde var.

Buradan yola çıkarak Fen Bilimleri dersinde konuların mantığını anlamamız ve gerçek hayat ile okulda gördüğümüz konuları kafamızda canlandırmamız çok ama çok önemli.

Bunun haricinde neler yapmamız gerekiyor ? Haydi madde madde incelemeye başlayalım…
  • Öncelikli olarak yapmamız gereken Fen Bilimleri dersine olan ön yargılardan kurtulmak ! Bu ders, sebep-sonuç ilişkisine dayanır. Yani konuların mantığını anlar isek çok büyük bir yol kat etmiş oluruz.
  • Bu derste kesinlikle ezber yapmamanız gerekiyor ! Artık sarmal eğitim programı uygulanmakta müfredatlarda. Yani, bir konuyu önce 6. sınıfta birazcık görüyorsunuz, daha sonra 7. sınıfta biraz daha detaylı görüyorsunuz, 8. sınıfa gelince daha da detaylı görüyorsunuz. Ve artık sınavlarda da direkt ezber soruları çıkmıyor. Sınavlar, sizin yorumlama kabiliyetinizi ölçüyor. Bu yüzden konuların mantığını anlamamız gerekmekte.
  • Her ders için geçerli bir şey olan ve çok sık duyduğunuz bir söz: Dersi derste dinleyin ! Evet, belki kulağınıza bir klişe gelecek fakat dersi derste dinlemek size çok büyük bir katkı sağlayacak, emin olun. Konuyu ilk kez detaylı bir şekilde derste öğretmeninizden öğreniyorsunuz ve daha sonraki çalışma, bu bilgiler üzerine inşa ediliyor. Bu yüzden dersi derste dinlerseniz, bir adım öne geçmiş olursunuz.
  • Fen Bilimleri hayatın ta kendisi dedik. İşte tam olarak bu yüzden deney yapmak çok ama çok önemli. Bir insan beyni bir bilgiyi görsel olarak alır ise çok daha iyi anlar. Deneyler de bu yüzden çok önemlidir. Ezber yapmamıza gerek kalmadan, konunun mantığını öğretmenlerinizin okulda yaptırdığı deneyleri dikkatlice yaparak ya da izleyerek, anlamadığınız yerleri hemen sorarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca sadece okulda değil, evde de çok basit deneyler yapabilirsiniz. Mesela, bir çaydanlığın altına 1 bardak su koyun, ısıtın ve süre tutun. Kaynadığı zaman süreyi durdurun. Daha sonra 2 bardak su koyun ve süre tutun. Kaynadığı zaman süreyi durdurun. (Isıtırken elbette aynı derecede ısıtın. Ya da kettle kullanın, daha sağlıklı gözlem yapabilirsiniz.) Göreceksiniz ki 1 bardak su, 2 bardak suya göre daha erken kaynar. Bu basit deney ile de aynı ısıtıcı tarafından ısıtılan maddelerden kütlesi az olanın daha çabuk kaynadığı çıkarımını yapabilirsiniz. Size verdiğim bu örnekle artık bir konunun bir maddesini ezberlemenize gerek yok ! O halde hemen başka bir deney yapmaya başlayabilirsiniz ! 😉
  • Fen Bilimleri dersinde de her derste olması gerektiği gibi küçük notlar tutmak çok önemlidir. Her ders, her ünite, her konuda tutacağınız küçük küçük notlar, ileride sizin için bir ansiklopedi olacak ! Ders kitaplarının içerisinde bir sürü bilgi vardır. Bazıları önemli değil, bazı noktalara fazla ayrıntılı girilmiştir. Siz öğretmeniniz de tavsiyelerini alarak tutacağını bu küçük notlarla, bir soruda takıldığınızda ya da konu tekrarı yaparken kitap içerisinden size lazım olan bilgiyi aramak yerine, tutmuş olduğunuz küçük notlarınızdan faydalanabilirsiniz.
  • Gene her derste olması gereken bir madde daha: ANLAMADIĞIN YERLERİ SOR ! Hepinizin bildiği gibi, bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Yani bir konuda bir noktayı anlamadınız. ‘Ay arkadaşlarım benimle dalga geçer.’ , ‘Ya şimdi hoca kızar mı?’ , ‘Sorsam mı acaba ?’ gibi soruları aklınızdan atın ! Eğer anlamadığınız yerleri öğretmeninize sormazsanız ilerde çok büyük sıkıntılar kapıda demektir. Bir kez sordunuz, gene anlamadınız. Tekrar sorun ! 
  • Konu tekrarı Fen Bilimleri dersinde çok önemlidir. Elbette her derste konu tekrarı yapmak gerekir fakat Fen Bilimleri dersi ezber değil de mantık gerektiren ve bölüm bölüm sözel bir ders olduğu için belli zaman aralıklarında konu tekrarı yapmanız gerekiyor.
  • Dersin derste dinledik, anlamadığımız yerleri öğretmenimize sorduk ve öğrendik, deneyler yapıyoruz, notlar da tutuyoruz küçük küçük, geçmiş konuları tekrar da ediyoruz. Yeter mi ? Cık 🙂 Her derste olduğu gibi konuyu anladıktan hemen sonra, sıcağı sıcağı soru çözmemiz gerekiyor. Matematik dersinde olduğu gibi yeni öğrendiğiniz bir konuda öncelikli olarak çözümlü soru bankalarını öneriyorum. Ve elbette çözemediğiniz her soruyu mutlaka öğretmeninize çözdürüp anlamanız gerekiyor.
  • Unutmayın, soru çözmenin sonu yok. Ne kadar çok soru tipi ile karşılaşıp, anlarsanız, sınavda işiniz o kadar kolaylaşır. Psikolojik açıdan da sınava ne kadar iyi hazırlanırsanız, kendinize olan güveniniz de o kadar yüksek olur.

Artık Fen Bilimleri dersine nasıl çalışılmalı biliyorsunuz ! Haydi ders çalışmaya !

Gerektiğinde takviye, özel ders almaktan korkmayın. Unutmayın ! Fiziklopedi alanında en donanımlı Fen ve Teknoloji Öğretmenleri ile Fen Bilgisi Özel ders için her zaman yanınızda.

Call Now ButtonHemen Teklif Alın