Menü Kapat

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılmalı !

Biyoloji özel ders ‘nde başarılı olmanın temelinde dersin derste öğrenilmesi koşulu vardır. Etkin dinleme çerçevesinde karşılıklı diyalog ile konuları pekiştirmeli ve kafanıza takılan soruları anında sorarak çözüm yolu bulmalısınız.

Biyoloji dersinde mantıksal bilgi ön planda olduğu için konular dinlenirken önemli noktaları kaçırmamalısınız. Canlı varlıklara karşı ilgili bir zihinsel hazırlık ve merak güdüsü varsa eğer biyolojiyi öğrenmeyi çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Biyoloji, Latince terimlerin ağırlıklı olduğu bir derstir. Dolayısıyla dersi dinledikten sonra kelimelerin akılda tutulabilmesi için mutlaka tekrar edilmesi gerekir. Çünkü sık duymadığınız kelimelerin unutulması daha kolaydır.

Biyoloji ayrıntı dersidir. Bildiğiniz ufacık bir ayrıntı sizi öne geçirir. Bu yüzden gelişigüzel çalışılmamalıdır. Okuyup geçilmemelidir. Eğer böyle yapılırsa çalıştığınız şeyin hiçbir faydası olmadığını anlamanız bir haftadan fazla vaktinizi almaz. Her ayrıntıya gereken özen verilmelidir.

Bir gün sonra işleyeceğiniz konuya ön hazırlık yaparak veya en az bir kez okuyarak giderseniz daha kalıcı ve kolay bir öğrenme gerçekleştirmiş olursunuz.

Biyoloji dersini çalışırken önemli noktaların altı çizilmeli gerekli notlar alınmalıdır. Böylelikle konuların önemli yerleri notlardan tekrar edilebilir.  (Diğer branşlarda bahsettiğimiz kitap kenarına detayları not alma biyolojide işe yarayamayabilir, hem çok hem de uzun olduğu için karışıklık yaratabilir.) Dolayısıyla güzel bir defter tutman tekrarların için çok faydalı olacaktır. Biyolojide en önemli şey yazmaktır.

Çalışıyorum ancak yapamıyorum !

Esneyerek, yatarak, müzik dinleyerek konu okumak, biyoloji çalışmak değildir. Hele ki biyoloji sevmediğiniz bir dersse ‘Çalışıyorum ancak yapamıyorum’ kelimelerinin ortaya çıkmasına neden olacak bu çalışma stili sizi biyolojiden soğutur. Gerekirse her ayrıntıyı yazarak çalışın, böyle sözel bir dersin akılda kalmasının tek yolu budur.

Yazdığınız şeyi ezberleyerek değil neden olduğunu düşünerek, diğer şeylerle bağlantı kurarak öğrenin. Temel şeyler öğrendikten sonra diğer şeylerin bir sonuç olarak ortaya çıkrığını göreceksiniz. Çeşitli kodlamalar yapmak unutmanızı mükemmel bir şekilde engelleyecektir!

Ders çalışılırken sebep-sonuç ilişkisi dikkate alınarak ezberden kaçınılmalıdır. Ezber; muhakeme sorularını çözmekte sizi zora sokabilir. Öğrenilen konular periyodik zamanlarda soru çözülerek pekiştirilmeli, unutulma engellenmelidir.

Biyoloji nankör bir derstir. Kaç defa çalıştığınızın unutmamanız için bir faydası yoktur. Hemen sorusu çözülmelidir. Bu öğrendiğiniz şeyleri soru çözerken nasıl kullanmanız gerektiğini öğretir. Bilgi önemlidir ancak bilgiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek daha önemlidir.

Her derste olduğu gibi biyoloji dersi de önem verilmesi gereken, çalışma ve emek isteyen bir derstir. Biyoloji atlasından, şekillerden, kitaptaki grafik ve tablolardan faydalanılması öğrencinin görme duyusunu da geliştireceğinden etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.

Biyoloji soruları çözülürken öncelikle soru kökü okunmalı, tablo, grafik, şekil, açıklama ve soru verileri daha sonra incelenmelidir. Bazı sorular ince ayrıntı içermekte, bazıları ise birkaç konuyu kapsamaktadır. Bu nedenle biyoloji müfredatındaki tüm konuları bilmek gerekir.

Diğer tüm dersler için geçerlidir ama özellikle biyoloji için, gece yatmadan önce hızlı bir tekrarın (her gün) inanılmaz bir faydası olacaktır. Gece yapılan bu beş on dakikalık göz gezdirme unutmayı engellemenin en güzel yollarından biridir. En son okuduğunuz bilgiyi beyniniz siz uyurken sürekli tekrar edecektir. Biyoloji Özel dersi

Gerektiğinde takviye, özel ders almaktan korkmayın. Unutmayın ! Fiziklopedi alanında en donanımlı Biyoloji Öğretmenleri ile Biyoloji Özel ders için her zaman yanınızda.

Call Now ButtonHemen Teklif Alın